När du valt kommer butiken visa delar för vald moped och universella produkter.
Information om Stage6 Insug (R/T MKII) - High Flow 34 mm - AM6/DER/PIA (Svart)
Stage6 Insug (R/T) S6-3318808/BK HIGH FLOW MK2 i svart anodiserad aluminium med ett insugshål på 34 mm. Passar de manuellt växlade mopedmotorerna Minarelli AM6, Derbi EBE/EBS samt Piaggio D50B0. Dessa motorer monterades i stort sett samtliga manuellt växlade mopeder tillverkade från 1998 och framåt.
Används tillsammans med insugsadapter som köps till separat. Dessa finns med olika anslutnigsdiametrar beroende på vad du har för anslutning på förgasare. Se tillbehörslistan nedan!
De erfarna experterna på Stage6 har utvecklade ett nytt intagssystem som gör att du får ut mesta möjliga av din (AM6), (EBE/EBS50) eller (D50B0)-motor.
High Flow är tillverkat av högkvalitativ aluminium, den felfria ytan uppnåddes med hjälp av den mest avancerade CNC-tekniken.
Insuget är perfekt för avstämning och tävling; den är något kilformad för att tillåta användning av en större förgasare.
Tack vare den lutade vinkeln kan förgasaren justeras om på vänster sida av ditt fordon och justeras på ett sätt som ger plats för ett större intag med ett större racingluftfilter.
När det gäller prestanda har (R/T) - HIGH FLOW några viktiga fördelar:
gasflödet förbättras och möjligheten till en bättre, ostörd placering av luftfilter förbättrar luftintaget. Detta resulterar i förbättrad acceleration och gassvar.
För ännu mer prestanda rekommenderar vi att du kombinerar med ett 5 mm distans/spacer placerat under membranet.
Kanaldiameter: 34 mm
C--C insugsgummi: 60 mm
Bultmönster C--C: 59,8 mm x 37,0 mm
Egenskaper
Upptäck mer
Tillbehör
Liknande produkter
-
Stage6 Insug (R/T) - HIGH FLOW MK2 28mm - AM6/DER/PIA
40.28 EUROBS! Välj rätt längd. Behöver du 1 meter ska du köpa 10 stOBS! Välj rätt längd. Behöver du 10 meter ska du köpa 10 stOBS! Säljs styckvis. Köp det antal du behöverOBS! Innan du beställer, kontrollera att hålbild och mått på drev stämmer med mopedens originaldrev.OBS! Innan du beställer, jämför fäste och utseende så de stämmer med originalgreppOBS! Innan du beställer, kontrollera att dimensionerna stämmer med ert nuvarande däckOBS! Innan du beställer, kontrollera att munstycket stämmer med det som sitter i din förgasareOBS! Innan du beställer, kontrollera att beläggen stämmer med de på mopedenOBS! Innan du beställer, kontrollera att styrets längd stämmer med ditt nuvarande, samt att tjockleken passar det monteringskit du tänkt användaOBS! Innan du beställer, kontrollera att batteriets storlek och typ stämmer med vad som passar ditt fordonOBS! Innan du beställer, kontrollera att kedjan passar dina drev och har rätt längdOBS! Innan du beställer, kontrollera att luftfiltret passar din förgasare och insug, eller i filterboxOBS! Innan du beställer, kontrollera att ljuddämparen passar ditt avgassystem och har de mått du är ute efterOBS! Kontrollera att produkten stämmer överens med den du ska ersätta innan beställningOBS! Kontrollera att storleken på dessa vikter är rätt för din variator innan beställningOBS! Tändstift är inte modellanpassade. Kontrollera att detta stift har den specifikation du ska ha innan beställning!OBS! LED-lampor kräver likström. Matas lampan med växelström så kan skador uppstå!
